قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مشاهیر موسیقی جهان / آنتونیو لوچیو ویوالدی

آنتونیو لوچیو ویوالدی

Vivaldi

آنتونیو لوچیو ویوالدی در مارس ۱۶۷۸ در ونیز به دنیا آمد. او نواختن ویلن را از  پدرش آموخت و سپس همراه او در سراسر ونیز به کنسرت رفت. البته این احتمال می‌رود که پدر ویوالدی خود یک آهنگساز بوده باشد.

ویوالدی از بیماری آسم رنج می‌برد ولی هیچگاه این مشکل او را از ویلون نواختن و آهنگسازی بازنداشت. او در ۲۵ سالگی کشیش شد و به دلیل رنگ موهایش به «کشیش قرمز» مشهور شد. ولی چندی نگذشت که به دلیل بیماریش از مقام کشیشی استعفا داد و به سمت استادی ویلن در پرورشگاهی مشغول بکار شد. ویوالدی بسیاری از کنسرتوها، کانتات‌ها و قطعات مذهبی خود را برای کودکان این پرورشگاه تصنیف کرده‌ و بسیاری از قطعات خود را که شامل اپراها و کنسرتوهای او می‌شود را نوشت.

concerto

واژهٔ کانتات به معنای «آواز خواندن» است و کُنسِرتو  قطعه‌ای موسیقی است که برای ارکستر  ساخته می شود که معمولاً توسط یک ساز اصلی مانند: پیانو، ویولن، ویولنسل یا فلوت تک‌نوازی می شود. نقش ارکستر، در مجموع، همراهی کردن با تک‌نواز است و تک‌نواز نقش کلیدی را در طول تمام قطعه ایفا می‌کند.

بسیاری از آهنگسازان کنسرتو را برای دو یا چند سولیست ساخته اند.  کنسرتوهای ویوالدی برای ۲، ۳ یا ۴ ویولن بود. همچنین کنسرتوهای او  برای چندین ساز، از جمله برای ۳ ویولن، یک ابوا، ۲ ریکوردر، ۲ ویولون آلینلس، ۲ ویولون، ۲ هارپسیکورد و ۲ ترومپت ساخته می شد. ویوالدی در سال ۱۷۰۵ اولین مجموعه کارهایش را منتشر ساخت.  گام بزرگ دیگر او حرکت به رم در سال ۱۷۲۲ بود، جایی که اپراهای او در سبکی نو مطرح شد و در همین زمان‌ها بود که او کنسرتوهای آشنای چهار فصل را نوشت. این کنسرتوها جنبش نویی در ادراک موسیقی به وجود آوردند. در آن‌ها او نهرهای روان، آواز پرندگان، پارس سگ‌ها، وزوز حشره‌ها، چوپان‌های جار زننده، تندبادها، رقاص‌های مست، شب‌های خاموش، چشم‌اندازهای یخ زده، اسکی بازی کودکان بر روی یخ، و آتش روشن کردن را به نمایش گذاشته‌است.

Vivaldi

موسیقی باروک که بیشتر برای کلیسا و دربار ساخته می‌شد، پرشکوه و پر حرارت بود و اپرا با صحنه‌های مجلل نیز در این دوره رونق یافت.آنتونیو لوچو ویوالدی که یکی از مشهورترین آهنگسازان دوران باروک و نوازنده چیره‌دست ویولن بود، بالاخره در سن ۶۳ سالگی بر اثر عفونت داخلی درگذشت. آرامگاه ویوالدی در وین (کارلزپلاتس) امروزه ساختمان اصلی دانشگاه فنی وین است.

درباره ی حمید جهرمی نژاد

بنده حمید جهرمی نژاد فوق لیسانس مهندسی حمل و نقل دریایی از دانشگاه امیر کبیر هستم. اهل شیراز و در حال حاضر کارمند اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان می باشم. با توجه به علاقه ای که به موسیقی (بخوصوص موسیقی سنتی) داشتم از دوران جوانی با انواع سازهای موسیقی آشنایی پیدا کردم. با توجه به چپ دست بودن و مشکلات مالی برای رفتن به کلاسهای آموزشی، در یادگیری و نواختن سازهای مورد علاقه ام (سنتور و ویولن) موفقیتی حاصل نشد ولی از سر علاقه ای که به انواع ساز داشتم، با سعی و تلاش فراوان خود و همسرم، توانستیم در مردادماه 1396 فروشگاه موسیقی آوا را تاسیس نماییم. ارائه خدمت به هنرمندان و هنر دوستان عزیز در بندرعباس افتخار ماست.