قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دسته مطالب ویژه / آشنایی با آلات موسیقی و لوازم جانبی آنها

آشنایی با آلات موسیقی و لوازم جانبی آنها

انواع سازهاسازهای موسیقی (ایرانی و خارجی) انواع مختلفی دارند که با توجه به شیوه نواختن، شکل ظاهری و در کل بدنه اصلی ساز به چند دسته تقسیم می شوند.

  1. سازهای زهی
  2. سازهای بادی
  3. سازهای کوبه‌ای
  4. سازهای صفحه‌کلیددار و الکترونیک

  • سازهای زهی

سازهای زهی سازهایی هستند که در آنها صدا از لرزش زه یا تار یا سیم به وجود می‌آید. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن یا کشیدن آرشه بر روی این زه‌ها صدای دلخواه از ساز درمی‌آید. سازهای زهی را به صورت‌های مختلف بخش‌بندی نموده‌اند. زه‌صداها به دو دستهٔ زخمه‌ای و مرکب بخش می‌شوند. زه‌صداهای زخمه‌ای دسته‌ای از زه‌صداها هستند که در آن‌ها با زخمه زدن با انگشت یا مضراب بر عامل لرزنده،صدا تولید می‌شود.زه‌صداهای مرکب خانواده‌ای از زه‌صداها است با محملی برای زه‌ها و تشدیدکننده‌ای که جزء جدایی‌ناپذیر ساز است.

برخی از سازهای زهی زخمه‌ای

تار ، سه‌تار ، دوتار ، تنبور ، دیوان ، بربط یا عود ، چنگ ، سنتور ، قانون ، قیچک ، کمانچه ، گیتار ، ویلن ، ویولا یا ویلن آلتو ، ویلن‌سل ، بالالایکا ، ماندولین

  • سازهای بادی

سازهای بادی سازهایی هستند که در آنها صدا از دمیدن در جسمی به وجود می‌آید. معمولاً در این جسم سوراخهایی تعبیه می کنند که با گرفتن و رها کردن این سوراخها صدای دلخواه از ساز درمی‌آید. سازهای بادی از اولین آلات موسیقی بودند که به دست بشر ساخته شدند. انسان‌های قرون گذشته آموخته بودند که با دمیدن در مخروط، برگ، یا حتی شاخ حیوانات می‌توانند صدایی بلند و بوقی مانند تولید کنند. آن‌ها با استفاده از این دانش به ساختن سازهای بادی کنونی پرداختند. ریشهٔ سازهای بادی کنونی از همان سازهای بادی اولیه است که از نظر ساختمان و چگونگی تولید صدا به دو دستهٔ چوبی و برنجی تقسیم می‌شود. البته اصطلاح «چوبی» یا «برنجی» بدان معنا نسیت که آن ساز از چه جنسی ساخته شده، بلکه این طبقه‌بندی بر پایه چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آن‌ها مربوط می‌شود. مثلاً فلوت جزءسازهای بادی چوبی محسوب می‌گردد، هرچند که بدنه آن از فلز است. یا فلوت ریکوردر که در گذشته بسیار رایج بود و از چوب ساخته می‌شد، امروز برای آموزش موسیقی به کودکان رواج دارد و از پلاستیک ساخته می‌شود ولی جزو سازهای بادی چوبی است.

  1- سازهای بادی چوبی

الف) سازهای بادی چوبی بی‌زبانه یا بی قمیش: تولید صدا در این سازها از طریق برخورد هوا با تیغه هوائی که در بدنه آنها وجود دارد صورت می‌پذیرد. این سازها معمولاً لوله یا مجرای توخالی هستند که در آن ستونی از هوا در اثر دمیدن نوازنده در دهنی (مانند نی) یا تیغه هوائی مانند فلوت به ارتعاش در می‌آید.

ب) سازهای بادی چوبی زبانه‌دار یا با قمیش: تولید صدا در این سازها از طریق دمیدن هوا و به حرکت درآمدن و ارتعاشات بخش کوچکی که از جنس نی یا پلاستیک است (قمیش – زبانه) انجام می‌شود. مانند کلارینت که اجرای نت‌های مختلف و تغییر ارتفاع صدا در آن با باز و بسته کردن کلیدها یا حفره و سوراخ‌های هوائی (برای بلند وکوتاه کردن طول لوله تشدید کننده) انجام می‌شود.

  2- سازهای بادی برنجی

سازهای بادی برنجی که سابقاً از مس ساخته می‌شدند ولی امروزه از برنج ساخته می‌شود. در این دسته از سازها تولید صدا از طریق لرزش سریع لب‌های نوازنده در درون کاسه دهنی حاصل می‌شود. در سازهای این خانواده نیز از سوردین برای تضعیف صدا و تغییر رنگ صوتی ساز استفاده می‌شود. سوردین در این سازها قطعه‌ای مخروطی از چوب یا پلاستیک است که در دهانه انتهایی ساز قرار می‌گیرد.

برخی از سازهای بادی چوبی

 فلوت ریکوردر ، فلوت، ابوا، کلارینت ، ترومپت

  • سازهای کوبه‌ای

سازهای کوبه‌ای یا پِرکاشِن سازهایی هستند که ازطریق ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که منجر به نوسان شود، تولید صدا کند. وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای معمولاً اجرای ضرب‌آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است ولی توانایی اجرای ملودی را هم دارد. این سازها احتمالاً پس از صدای انسان قدیمی‌ترین نوع ساز است. سازهای کوبه‌ای را کلاً می‌توان به دو دستهٔ سازهای کوبه‌ای با کوک معین مثل بلز و سازهای کوبه‌ای با کوک نامعین مثل انواع طبل تقسیم کرد.

برخی از سازهای کوبه ای

  • سازهای صفحه‌کلیددار و الکترونیک

سازهای صفحه‌کلیددار سازهایی هستند که برای نواختن آن از صفحه‌کلید استفاده می‌شود. شناخته شده‌ترین این‌گونه سازها پیانو است. امروزه ملهای مختلف الکترونیکی این سازها نیز در بازار زیاد شده است.

برخی از سازهای صفحه‌کلیددار و الکترونیک

پیانو ، ارگ ،آکوردئون

فلوت ریکوردر

فلوت ریکوردر

فلوت کلیدی

فلوت کلیدی

بلز

بلز

زایلوفون

زایلوفون

متالوفون

متالوفون

ساز دهنی ترمولو

ساز دهنی ترمولو

ساز دهنی دیاتونیک

ساز دهنی دیاتونیک

ساز دهنی کروماتیک

ساز دهنی کروماتیک

گیتار آکوستیک

 گیتار آکوستیک

گیتار کلاسیک

گیتار كلاسيك

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک

ویولن2

ویولن استاندارد

ویولن آلتو

ویولن آلتو   

ویولن سل

ویولن سل

ماندولین

ماندولین

3FD50D80-B9C5-48D2-8265-333BF0D77FC1

نی انبان – نی همبون

رعد

رعد

باران

باران

زنگوله

زنگوله (کابل)

مثلث

مثلث

شیکر

شیکر

ماراکاس

ماراکاس   

قاشقک

چوبک

چوبک

چایمز

چایمز      

کالیمباس

کالیمباس

دمام

دمام

دهل

دهل

سنتور

قانون

قانون

سیتار

سی تار

طبلا

طبلا

زنبورک

زنبورک

هنگ درام

ساز هنگ درام

هپی درام

ساز هپی درام

سنج انگشتی

سنج انگشتی

ساز کوزه

ساز کوزه

ملودیکا

ملودیکا

آکاردئون

آکاردئون

ارگ

کیبور الکتریک ( ارگ )

درامز

درامز (جاز)

تومبا

تومبا (کونگا)

کاخن 

ترمپت1

ترومپت

Saxophone baryton

ساكسيفون باريتونه

Saxophone alto

ساکسیفون آلتو

Saxophone ténor

ساكسيفون تنور

Saxophone soprano

ساکسیفون سوپرانو

کلارینت

کلارینت

ابوا

ابوا ( ابوآ )

تار2

تار

60261-MedPic

سه تار

تنبور

تنبور

دو تار

دو تار

دیوان باغلاما

دیوان ( باغلاما )     

.بربط

بربط ( عود )

.کمانچه

کمانچه 

.قیچک

قیچک

قیچک2

رباب

بالالایکا روسی

بالالایکا روسی

چگور

چگور

.چنگ

چنگ

16372-deeddf5e6bf94fe59dea1fee5fb8f11d

تنبک

تمپو

IMG_2147

دف و دایره

نقاره

نقاره (ناقاره) و طاس

سورنا

سورنا

بالابان دودوک (نرمه‌نای) 

بالابان دودوک (نرمه‌نای)

دوزله جفتی

یک (ی) زله و دو زله

پایه-نت-ونوس

پایه نت

1393856547

پایه دیواری

کاپو گیتار

کاپو گیتار

 پایه گیتار خرگوشی

پایه گیتار خرگوشی

تیونر

تیونر

مضراب عود

مضراب عود (پیک)

پیک گیتار

پیک گیتار

درباره ی حمید جهرمی نژاد

بنده حمید جهرمی نژاد فوق لیسانس مهندسی حمل و نقل دریایی از دانشگاه امیر کبیر هستم. اهل شیراز و در حال حاضر کارمند اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان می باشم. با توجه به علاقه ای که به موسیقی (بخوصوص موسیقی سنتی) داشتم از دوران جوانی با انواع سازهای موسیقی آشنایی پیدا کردم. با توجه به چپ دست بودن و مشکلات مالی برای رفتن به کلاسهای آموزشی، در یادگیری و نواختن سازهای مورد علاقه ام (سنتور و ویولن) موفقیتی حاصل نشد ولی از سر علاقه ای که به انواع ساز داشتم، با سعی و تلاش فراوان خود و همسرم، توانستیم در مردادماه 1396 فروشگاه موسیقی آوا را تاسیس نماییم. ارائه خدمت به هنرمندان و هنر دوستان عزیز در بندرعباس افتخار ماست.

مطلب پیشنهادی

چنگ

چنگ كهن ترین ساز زهی ایرانی می باشد و نام آن بیش از هر ساز …

دیدگاهتان را بنویسید