قالب وردپرس افزونه وردپرس

قمرالملوک وزیری

Picture1آخرین حضور قمرالملوک وزیری در رادیو ‏در عکس علی تجویدی،الهه و فروزنده اربابی هم حضور دارند ‏قمرخانم سیدحسین‌خان معروف به قمرالملوک وزیری سال ۱۲۸۴ در تاکستان قزوین متولد شد.اولین کنسرت قمر سال ۱۳۰۳ در گراند هتل برگزار شد و او بی‌حجاب به‌روی صحنه رفت.
روز بعد از اجرا،نظمیه از قمر تعهد گرفت تا بی‌حجاب خوانندگی نکند. سال ۱۳۱۹ و هم‌زمان با افتتاح رادیو صدای قمرالملوک از رادیو پخش شد. سال ۱۳۳۰ با استودیو پارت فیلم که در آستانه ورشکستگی بود، همکاری کرد و در فیلم”مادر” که ساخته این کمپانی بود، آوازی در چهارگاه خواند.
شهرت قمر فروش فیلم را بالا برد و کمپانی از ورشکستگی نجات یافت. این تنها فیلم ضبط شده از قمر بود که در اثر آتش‌سوزی از بین رفت و هیچ نسخه‌ای از آن باقی نمانده است. شهرت قمر به جایی رسیده بود که او در مورد شرکت در مهمانی‌ها و جشن‌ها، خود تصمیم می‌گرفت.
او غالباً دعوت خانواده‌های تهی‌دست را بر پذیرش دعوت بزرگان ترجیح می‌داد و بارها جواهرات اهدایی بزرگان را پس فرستاد یا میان نیازمندان تقسیم کرد.
‏ آخرین اجرای قمر در سال ۱۳۳۲ بود، بعد از آن به علت سکته حنجره جادویی خود را از دست داد و خانه‌نشین شد.
قمرالملوک وزیری در اواخر عمر دچار فقر و تنگنای شدید مالی شد و از آن همه شهرت و ثروت چیزی برایش باقی نماند. او در ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ در سن ۵۴ سالگی چشم از جهان فرو بست و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

درباره ی حمید جهرمی نژاد

بنده حمید جهرمی نژاد فوق لیسانس مهندسی حمل و نقل دریایی از دانشگاه امیر کبیر هستم. اهل شیراز و در حال حاضر کارمند اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان می باشم. با توجه به علاقه ای که به موسیقی (بخوصوص موسیقی سنتی) داشتم از دوران جوانی با انواع سازهای موسیقی آشنایی پیدا کردم. با توجه به چپ دست بودن و مشکلات مالی برای رفتن به کلاسهای آموزشی، در یادگیری و نواختن سازهای مورد علاقه ام (سنتور و ویولن) موفقیتی حاصل نشد ولی از سر علاقه ای که به انواع ساز داشتم، با سعی و تلاش فراوان خود و همسرم، توانستیم در مردادماه 1396 فروشگاه موسیقی آوا را تاسیس نماییم. ارائه خدمت به هنرمندان و هنر دوستان عزیز در بندرعباس افتخار ماست.

مطلب پیشنهادی

مرتضی نی داود

مرتضی نی‌داوود، نوازنده تار و ردیف دان موسیقی اصیل ایرانی در سال ۱۲۷۹در تهران به …

دیدگاهتان را بنویسید