قالب وردپرس افزونه وردپرس

ساکسیفون


ساکسوفون ساز بادی است که در سال 1840 توسط آدولف ساکس از اهالی بروکسل
اختراع شد. نام ساز،از روی اسم سازنده آن آدولف ساکس گرفته شده است. آدولف از جمع آوری خصوصیات سازهای بادی های چوبی و سازهای بادی های مسی، ساکسوفون را اختراع کرد. این ساز بیشتر از روی کلارینت ساخته شده و مانند کلارینت نیز دارای زبانه ای از جنس نی (از نوع ساده آن) می باشد و مانند سازهای بادی مسی از جنس فلز و دارای لوله ای مخروطی شکل (در قسمت دهانی کم قطر حدود 2 سانتی متر و انتهای آن با قطری متجاوز از 10 سانتی متر) است.

اين ساز از دسته ساز هاي يك زبانه اي , و با آنكه از جنس فلز ساخته شده از ساز هاي خانواده « كلارينت » است . شماي ظاهري آن , مانند كلاريت باس , به شكل لوله مخروطي شكلي است كه دو بار انحناء يافته است . انتهاي پائين ساز , رو به بالا خم شده و دهانه انتهائي مانند شيپور گشاد شده است .  ساكسوفون از نظر عوامل ساختماني , تركيبي است از كلارينت و ابوا , ( شباهت آن به خانواده ابوا از شكل مخروطي لوله ناشي شده است ) جنس اصلي ساز برنز است و غالبا بر روي آن ورقه اي از نقره كشيده شده است ساكسوفون به اندازه ها و كوك هاي مختلف ساخته شده است كه حدود و وسعت همه شان يكي است .

با وجود آنکه اهنگسازان همچون راول، دبوسی و استراوینسکی آن را وارد ارکستر کردند، ولی ساکسوفون هنوز از سازهای اصلی ارکستر سنفونیک محسوب نمي شود. ساکسوفون  دراندازه های مختلف ساخته شده و تحت نام هایی که به میدان صدا و بخش آنها مربوط است نامیده می شود.

پنج عضو گروه ساكسوفونها:

1) اولين و بزرگترين عضو اين خانواده ساكسوفون باريتونه (Saxophone baryton)  می باشد که با وجود صدايی رسا و قويی که داشت فقط در گروه های اركستر نظامي متداول بود اما امروز ميشه صداشو در گروههاي جاز به صورت سلو و يا همراهي كننده شنيد.

Saxophone baryton

2)ساكسوفون آلتو (Saxophone alto): اين ساز به خاطر بر خورداري از صدايي رسا يكي از مشهورترين اعضاي خانواده ساكسوفون هاست كه وسعت و نرمي صداش باعث شده طرفدارهاي زيادي تو موزيك پاپ و گروههاي بزرگ موسيقي و گاهي اركستر ها داشته باشد.

Saxophone alto

3)ساكسوفون تنور (Saxophone ténor) : این ساز کاربرد زیادی در اركسترها و گروههاي مختلف دارد. اين ساز شامل يك دهني تك زبانه كه به يه لوله فلزي پهن و مخروطي شكلي وصل شده كه در واقع همين ويژگي باعث شده كه ساكسوفون تنور در طبقه بندي خاص خودش قرار بگيره.

Saxophone ténor

4)كوچكترین عضو این خانواده ساكسوفون سوپرانو (Saxophone Soprano) می باشد. اين ساكسوفون بر خلاف مدل های قبلی هيچ انحنايي در ساختارش نداره بلكه به شكل يك قيف مستقيمه تا بتونه زير ترين نتها رو در گروه سازهاي ساكسوفون اجرا كنه ولي بيشتر براي رهبري گروههاي جز كوچيك به كار ميره و به عنوان همراهي كننده در گروههاي جز_راك تركيبي نیز بکار می رود.

Saxophone soprano

5)ساکسوفون باس

ساکسیفون باس یکی از بزرگترین اعضای خانواده‌ی ساکسوفون‌هاست. از باریتون بزرگ‌تر است و در موسیقی جز کاربرد دارد. نخستین بار هکتور برلیوز در یکی از آثار خود از آن استفاده کرد. نت نویسی این نوع ساکسیفون با کلید سل و صدای حاصله‌ی آن دو «اکتاو» و یک «دوم بزرگ» بم‌تر است.
bass-saxophone

Saxophone

درباره ی حمید جهرمی نژاد

بنده حمید جهرمی نژاد فوق لیسانس مهندسی حمل و نقل دریایی از دانشگاه امیر کبیر هستم. اهل شیراز و در حال حاضر کارمند اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان می باشم. با توجه به علاقه ای که به موسیقی (بخوصوص موسیقی سنتی) داشتم از دوران جوانی با انواع سازهای موسیقی آشنایی پیدا کردم. با توجه به چپ دست بودن و مشکلات مالی برای رفتن به کلاسهای آموزشی، در یادگیری و نواختن سازهای مورد علاقه ام (سنتور و ویولن) موفقیتی حاصل نشد ولی از سر علاقه ای که به انواع ساز داشتم، با سعی و تلاش فراوان خود و همسرم، توانستیم در مردادماه 1396 فروشگاه موسیقی آوا را تاسیس نماییم. ارائه خدمت به هنرمندان و هنر دوستان عزیز در بندرعباس افتخار ماست.

مطلب پیشنهادی

تمبک

تنبك از نظر نوازندگی، صوت و ساختمان فیزیكی اش در عین ظاهری ساده، یكی از …

دیدگاهتان را بنویسید